| Part Number | AD9736BBC |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | - |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7 V ~ 1.9 V, 3.13 V ~ 3.47 V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7 V ~ 1.9 V, 3.13 V ~ 3.47 V |
| INL/DNL (LSB) | ±1, ±0.6 |
| Architecture | Oversampling Interpolating DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 160-LFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | 160-CSPBGA (12x12) |
Manufacturer: JST Sales America Inc.
Description: CENTERROLLER
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 12BIT 41MSPS 44-TQFP
In Stock: 70
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 22
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT 60MSPS 28-SSOP
In Stock: 0