| Part Number | AD7440BRTZ-R2 |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 3V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V, 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Supplier Device Package | SOT-23-8 |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT W/DIFF INP 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT DIFF IN 1MSPS 8MSOP
In Stock: 47
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT W/DIFF INP SOT-23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT DIFF 1MSPS SOT23-8
In Stock: 12000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT PSDO IN 1MSPS 8MSOP
In Stock: 94
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT W/DIFF INP SOT-23-8
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: IC ADC 10BIT W/DIFF INP SOT-23-8
In Stock: 0