| Part Number | TCS34007FN |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Ambient |
| Wavelength | 615nm, 525nm, 465nm, 2700K |
| Proximity Detection | No |
| Output Type | I²C |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WDFN |
| Supplier Device Package | - |
Manufacturer: ams
Description: IC COLOR SENSOR LIGHT-FREQ 8SOIC
In Stock: 10000