Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors PC01SE-12-10P
Amphenol Industrial Operations PC01SE-12-10P
Part Number
PC01SE-12-10P
Manufacturer
Amphenol Industrial Operations
Description
CONN RCPT 10POS INLINE PIN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
Amphenol Corporation
Amphenol Corporation
In Stock 163 pcs
    81.09000/pcs
  • 5 pcs
    73.02300/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
Product Parameter
Part NumberPC01SE-12-10P
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated600VAC
Current Rating7.5A
Related Products
PC01SE-12-10P
Manufacturer: Amphenol Industrial Operations
Description: CONN RCPT 10POS INLINE PIN