Home Product Index Cables, Wires Multiple Conductor Cables 24RC4S06 NA005
Alpha Wire 24RC4S06 NA005
Part Number
24RC4S06 NA005
Manufacturer
Alpha Wire
Description
CABLE 4COND 24AWG NAT SHLD 100'
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Multiple Conductor Cables
Alpha Wire
In Stock 72 pcs
    187.01900/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number 24RC4S06 NA005
Part Status Active
Cable Type Multi-Conductor
Number of Conductors 4
Wire Gauge 24 AWG
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter 0.142" (3.61mm)
Shield Type Braid
Length 100.0' (30.5m)
Jacket Color Natural
Ratings -
Features -
Voltage 600V
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Usage -
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)