Home Product Index Memory Cards, Modules Solid State Drives (SSDs) 96FD25-S032-TR7
Advantech Corp 96FD25-S032-TR7
Part Number
96FD25-S032-TR7
Manufacturer
Advantech Corp
Description
SSD 32GB DDR3 2.5" SATAIII 5V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Solid State Drives (SSDs)
Advantech
Advantech
advantech is a leader in providing trusted innovative embedded and automation products.
In Stock 488 pcs
Product Parameter
Part Number96FD25-S032-TR7
Part StatusActive
Memory Size32GB
Memory TypeFLASH - DDR3
Form Factor2.5"
Speed - Read260MB/s
Speed - Write40MB/s
Voltage - Supply5V
TypeSATA III
Current - Max270mA (Typ)
Operating Temperature-10°C ~ 80°C
Weight-
Size / Dimension99.80mm x 69.80mm x 7.00mm