Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-20C-161-C2-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-161-C2-R0
Part Number
ATS-20C-161-C2-R0
Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766
Advanced Thermal Solutions Inc
    3.28650/pcs
  • 10 pcs
    3.28650/pcs
Product Parameter
Part NumberATS-20C-161-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.74°C/W @ 100 LFM