Home Product Index Fans, Thermal Management Thermal - Heat Sinks ATS-20A-04-C1-R0
Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-04-C1-R0
Part Number
ATS-20A-04-C1-R0
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Thermal - Heat Sinks
Advanced Thermal Solutions Inc
    2.42500/pcs
  • 10 pcs
    2.42500/pcs
  • 30 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberATS-20A-04-C1-R0
Part StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM