3M 957230-2000-AR-PR
Part Number
957230-2000-AR-PR
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR 30POS 2MM VERT SMD GOLD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
3M
    1.53126/pcs
  • 450 pcs
Product Parameter
Part Number957230-2000-AR-PR
Part StatusActive
Connector TypeHeader
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
StyleBoard to Board
ShroudingShrouded - 4 Wall
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height0.220" (5.60mm)
Contact ShapeSquare
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Finish - PostTin
Contact MaterialCopper Alloy
Insulation MaterialThermoplastic
FeaturesKeying Slot, Pick and Place
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Insulation ColorBlack
Related Products
957230-2000-AR-PR
Manufacturer: 3M
Description: CONN HDR 30POS 2MM VERT SMD GOLD