
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Numero di parte | PPR-1 |
|---|---|
| Stato parte | Active |
| genere | Push Rivet |
| Diametro rivetto | - |
| Lunghezza del rivetto | 0.449" (11.40mm) |
| Diametro della testa | 0.370" (9.40mm) |
| Altezza della testa | 0.079" (2.01mm) |
| Diametro del buco | 0.217" (5.51mm) |
| Grip Range | 0.094" ~ 0.158" (2.39mm ~ 4.01mm) |
| Caratteristiche | Requires Installation Tool |
| Colore | Natural |
| Materiale | Nylon |