
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Numero de parte | PPR-9 |
|---|---|
| Estado de la pieza | Active |
| Tipo | Push Rivet |
| Diámetro del remache | - |
| Longitud del remache | 0.366" (9.30mm) |
| Diámetro de la cabeza | 0.437" (11.10mm) 7/16" |
| Altura de la cabeza | 0.185" (4.70mm) |
| Diámetro del agujero | 0.252" (6.40mm) |
| Rango de agarre | 0.059" ~ 0.252" (1.50mm ~ 6.40mm) |
| Caracteristicas | Requires Installation Tool |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |