
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Numero de parte | PPR-3 |
|---|---|
| Estado de la pieza | Obsolete |
| Tipo | Push Rivet |
| Diámetro del remache | - |
| Longitud del remache | 0.535" (13.59mm) |
| Diámetro de la cabeza | 0.280" (7.11mm) |
| Altura de la cabeza | 0.079" (2.01mm) |
| Diámetro del agujero | 0.189" (4.80mm) |
| Rango de agarre | 0.311" ~ 0.437" (7.90mm ~ 11.10mm) |
| Caracteristicas | Requires Installation Tool |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |