
essentra components forms part of essentra plc, a leading international supplier of specialty plastic, fiber, foam and packaging products with four principal operating divisions: component & protection solutions, porous technologies, packaging & securing solutions and filter products.
| Numero de parte | CT072C |
|---|---|
| Estado de la pieza | Active |
| Tipo de cable / conexión de cables | Standard, Locking |
| Diámetro del paquete | 4.33" (110.00mm) |
| Longitud | 1.250' (381.00mm) |
| Anchura | 0.299" (7.59mm) |
| Tipo de montaje | Free Hanging (In-Line) |
| Resistencia a la tracción | 120 lbs (54.43 kg) |
| Caracteristicas | Heat Stabilized |
| Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Color | Black |