Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) AC DC Converters HWS15A15
TDK-Lambda Americas Inc. HWS15A15
Part Number
HWS15A15
Manufacturer
TDK-Lambda Americas Inc.
Description
AC/DC CONVERTER 15V 15W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
AC DC Converters
TDK-Lambda Americas, Inc.
In Stock 638 pcs
Product Parameter
Part Number HWS15A15
Part Status Active
Type Open Frame
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1A
Power (Watts) 15W
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3kV (3000V)
Efficiency 80%
Operating Temperature 10°C ~ 70°C (With Derating)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.15" L x 1.24" W x 3.23" H (80.0mm x 31.5mm x 82.0mm)