Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSMF1JB4K30
Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB4K30
Part Number
RSMF1JB4K30
Description
RES 4.3K OHM 1W 5% AXIAL
Product Parameter
Part Number RSMF1JB4K30
Part Status Active
Resistance (Ohms) 4.3k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)