Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSMF1JA120K
Stackpole Electronics Inc. RSMF1JA120K
Part Number
RSMF1JA120K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 120K OHM 1W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number RSMF1JA120K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 120k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)