Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSF2JT6K20
Stackpole Electronics Inc. RSF2JT6K20
Part Number
RSF2JT6K20
Description
RES 6.2K OHM 2W 5% AXIAL
Product Parameter
Part Number RSF2JT6K20
Part Status Active
Resistance (Ohms) 6.2k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)