Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSF2JB150K
Stackpole Electronics Inc. RSF2JB150K
Part Number
RSF2JB150K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 150K OHM 2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number RSF2JB150K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 150k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)