Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSF1JT47K0-C2
Stackpole Electronics Inc. RSF1JT47K0-C2
Part Number
RSF1JT47K0-C2
Description
RES 47K OHM 1W 5% AXIAL
Product Parameter
Part Number RSF1JT47K0-C2
Part Status Active
Resistance (Ohms) 47k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 235°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)