Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RSF12JT300R
Stackpole Electronics Inc. RSF12JT300R
Part Number
RSF12JT300R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number RSF12JT300R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 300
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Oxide Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)