Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNMF14FTC1R21
Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTC1R21
Part Number
RNMF14FTC1R21
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 1.21 OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number RNMF14FTC1R21
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.21
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)