Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF18GTD6K20
Stackpole Electronics Inc. RNF18GTD6K20
Part Number
RNF18GTD6K20
Description
RES 6.2K OHM 1/8W 2% AXIAL
Product Parameter
Part Number RNF18GTD6K20
Part Status Active
Resistance (Ohms) 6.2k
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)