Home Product Index Resistors Through Hole Resistors RNF14FAD249K
Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD249K
Part Number
RNF14FAD249K
Description
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL
Product Parameter
Part Number RNF14FAD249K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 249k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)