Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF2512DKE54K9
Stackpole Electronics Inc. RNCF2512DKE54K9
Part Number
RNCF2512DKE54K9
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/2W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number RNCF2512DKE54K9
Part Status Active
Resistance (Ohms) 54.9k
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)