Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RNCF2010DKE750K
Stackpole Electronics Inc. RNCF2010DKE750K
Part Number
RNCF2010DKE750K
Description
RES SMD 750K OHM 0.5% 1/3W 2010
Product Parameter
Part Number RNCF2010DKE750K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 750k
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.333W, 1/3W
Composition Thin Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Size / Dimension 0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)