Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF0402JT2K70
Stackpole Electronics Inc. RMCF0402JT2K70
Part Number
RMCF0402JT2K70
Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402
Product Parameter
Part Number RMCF0402JT2K70
Part Status Active
Resistance (Ohms) 2.7k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)