Home Product Index Resistors Through Hole Resistors PRNF14FTD2K80
Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD2K80
Part Number
PRNF14FTD2K80
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 2.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number PRNF14FTD2K80
Part Status Active
Resistance (Ohms) 2.8k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial, Radial Bend
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)