Home Product Index Resistors Through Hole Resistors PCF14JT510R
Stackpole Electronics Inc. PCF14JT510R
Part Number
PCF14JT510R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 510 OHM 1/4W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number PCF14JT510R
Part Status Active
Resistance (Ohms) 510
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)