Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors KAL10JB1R20
Stackpole Electronics Inc. KAL10JB1R20
Part Number
KAL10JB1R20
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES CHAS MNT 1.2 OHM 5% 12.5W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
    0.65430/pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part Number KAL10JB1R20
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.2
Tolerance ±5%
Power (Watts) 12.5W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max) 0.421" (10.70mm)