Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors KAL10FBR750
Stackpole Electronics Inc. KAL10FBR750
Part Number
KAL10FBR750
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES CHAS MNT 0.75 OHM 1% 12.5W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
    0.82640/pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part Number KAL10FBR750
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.75
Tolerance ±1%
Power (Watts) 12.5W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Features Moisture Resistant
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max) 0.421" (10.70mm)