Home Product Index Resistors Through Hole Resistors CFM14JA10K0
Stackpole Electronics Inc. CFM14JA10K0
Part Number
CFM14JA10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 10K OHM 1/4W 5% CF MINI
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number CFM14JA10K0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -500ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)