Home Product Index Resistors Through Hole Resistors CF18JA47R0
Stackpole Electronics Inc. CF18JA47R0
Part Number
CF18JA47R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES 47 OHM 1/8W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Product Parameter
Part Number CF18JA47R0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 47
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)