Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 80ZLH680MEFCGC16X31.5
Rubycon 80ZLH680MEFCGC16X31.5
Part Number
80ZLH680MEFCGC16X31.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.69998/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 80ZLH680MEFCGC16X31.5
Part Status Active
Capacitance 680µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.32A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency -
Impedance 33 mOhm
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)