Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 80MXG1200MEFC20X30
Rubycon 80MXG1200MEFC20X30
Part Number
80MXG1200MEFC20X30
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.08045/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 80MXG1200MEFC20X30
Part Status Active
Capacitance 1200µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.44A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.656A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)