Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 400SXG120MEFCSN25X25
Rubycon 400SXG120MEFCSN25X25
Part Number
400SXG120MEFCSN25X25
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Rubycon
    1.37847/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 400SXG120MEFCSN25X25
Part Status Active
Capacitance 120µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 750mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.05A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)