Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 400CFX8R2MEFC8X23
Rubycon 400CFX8R2MEFC8X23
Part Number
400CFX8R2MEFC8X23
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 400CFX8R2MEFC8X23
Part Status Active
Capacitance 8.2µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 120mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 400mA @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)