Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 35ZT100MT78X11.5
Rubycon 35ZT100MT78X11.5
Part Number
35ZT100MT78X11.5
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 35ZT100MT78X11.5
Part Status Active
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 190mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 760mA @ 100kHz
Impedance 94 mOhm
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
35ZT100M8X11.5
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
RFQ 0.11829/pcs
35ZT100MTA8X11.5
Manufacturer: Rubycon
In Stock: 0
RFQ 0.11829/pcs
35ZT100MT78X11.5