Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 35ZLG33MEFCTA5X11
Rubycon 35ZLG33MEFCTA5X11
Part Number
35ZLG33MEFCTA5X11
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 35ZLG33MEFCTA5X11
Part Status Active
Capacitance 33µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization -
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 72.9mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 405mA @ 100kHz
Impedance 150 mOhm
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)