Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 350WXA3.3MEFCTA8X9
Rubycon 350WXA3.3MEFCTA8X9
Part Number
350WXA3.3MEFCTA8X9
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 350WXA3.3MEFCTA8X9
Part Status Active
Capacitance 3.3µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 350V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 37mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 55.5mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)