Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 25ML100MEFCTA8X7
Rubycon 25ML100MEFCTA8X7
Part Number
25ML100MEFCTA8X7
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number 25ML100MEFCTA8X7
Part Status Active
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 112mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 134.4mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)