Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 220TXW470MEFC18X45
Rubycon 220TXW470MEFC18X45
Part Number
220TXW470MEFC18X45
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    1.74447/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 220TXW470MEFC18X45
Part Status Active
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.69A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.36A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)