Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 16WXA2200MEFC16X16
Rubycon 16WXA2200MEFC16X16
Part Number
16WXA2200MEFC16X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.22393/pcs
  • 600 pcs
Product Parameter
Part Number 16WXA2200MEFC16X16
Part Status Active
Capacitance 2200µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 930mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.0695A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Related Products
16WXA2200MEFCGC16X16
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
In Stock: 0
RFQ 0.26344/pcs
16WXA2200MEFC16X16
Manufacturer: Rubycon