Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 100ZLH470MEFCGC18X25
Rubycon 100ZLH470MEFCGC18X25
Part Number
100ZLH470MEFCGC18X25
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
    0.80230/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number 100ZLH470MEFCGC18X25
Part Status Active
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 1.249A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 2.27A @ 100kHz
Impedance 38 mOhm
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)