Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single NTS10100EMFST3G
ON Semiconductor NTS10100EMFST3G
Part Number
NTS10100EMFST3G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part Number NTS10100EMFST3G
Part Status Active
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720mV @ 10A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 70µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C