Home Product Index Resistors Through Hole Resistors OM3645E-R58
Ohmite OM3645E-R58
Part Number
OM3645E-R58
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 360K OHM 1W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
Product Parameter
Part Number OM3645E-R58
Part Status Active
Resistance (Ohms) 360k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient -700ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.472" L (5.00mm x 12.00mm)