Home Product Index Resistors Through Hole Resistors OJ2025E-R52
Ohmite OJ2025E-R52
Part Number
OJ2025E-R52
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 2K OHM 1/8W 5% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
Product Parameter
Part Number OJ2025E-R52
Part Status Active
Resistance (Ohms) 2k
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Carbon Film
Features -
Temperature Coefficient -450ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.073" Dia x 0.138" L (1.85mm x 3.50mm)