Home Product Index Resistors Through Hole Resistors MK1240FE-R52
Ohmite MK1240FE-R52
Part Number
MK1240FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
Product Parameter
Part Number MK1240FE-R52
Part Status Active
Resistance (Ohms) 124
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)