Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMBJ36CA
Microsemi Corporation MXLSMBJ36CA
Part Number
MXLSMBJ36CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    5.40430/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number MXLSMBJ36CA
Part Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 600W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)