Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) LED Drivers LXD75-1050SW
Excelsys Technologies Ltd LXD75-1050SW
Part Number
LXD75-1050SW
Manufacturer
Excelsys Technologies Ltd
Description
LED DRIVER CC AC/DC 36-72V 1.05A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Drivers
Excelsys Technologies Ltd.
In Stock 473 pcs
    26.91390/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part Number LXD75-1050SW
Part Status Active
Type Constant Current
Topology AC DC Converter
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 90VAC
Voltage - Input (Max) 305VAC
Voltage - Output 36 ~ 72 V
Current - Output (Max) 1.05A
Power (Watts) 75W
Voltage - Isolation 3kV (3000V)
Dimming Analog
Features OVP, SCP
Ratings IP67
Operating Temperature -35°C ~ 70°C
Efficiency 90%
Termination Style Wire Leads
Size / Dimension 6.97" L x 2.66" W x 1.46" H (177.0mm x 67.5mm x 37.0mm)