Home Product Index Optoelectronics LED Indication - Discrete EAST10053WA0
Everlight Electronics Co Ltd EAST10053WA0
Part Number
EAST10053WA0
Manufacturer
Everlight Electronics Co Ltd
Description
LED WHITE DIFFUSED 0402 SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
LED Indication - Discrete
Everlight Electronics Co Ltd
Product Parameter
Part Number EAST10053WA0
Part Status Active
Color White
Configuration -
Lens Color Yellow
Lens Transparency Diffused
Millicandela Rating 126mcd
Lens Style/Size Rectangle with Flat Top, 1.00mm x 0.50mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.8V
Current - Test 5mA
Viewing Angle 130°
Mounting Type Surface Mount
Wavelength - Dominant -
Wavelength - Peak -
Features -
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package 2-SMD
Size / Dimension 1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max) 0.35mm